ثبت شرکت چیست و مراحل و هزینه ثبت شرکت چگونه است؟

۵/۵ - (۲ امتیاز)

ثبت شرکت (به انگلیسی: Company Registration) آغاز رسمی فعالیت حقوقی یک کسب و کار به شمار می‌رود که مستلزم طی مراحل خاصی است.

کسب و کارها در دنیای امروزی گاهی با یک ایده نوآورانه شکل می‌گیرند و گاهی براساس یک کسب و کار موجود خلق می‌شوند که در این میان سازمان‌هایی با اندازه و ابعاد مختلف به‌ وجود می‌آید؛ این سازمان‌ها چه یک استارتاپ نوپای جوان باشد که توسط چند جوان خلاق و با دانش ایجاد شود و یا یک مدل اقتصادی با بهره‌گیری از چندین ابرقدرت تجاری، در همه شرایط برای آغاز رسمی کسب و کار لازمه آن ثبت در اداره ثبت شرکت ها است؛ به این معنی که ثبت شدن شرکت آغاز رسمی فعالیت حقوقی یک کسب و کار به شمار می‌رود که در کشورهای مختلف ابعاد کلان یکسانی دارد ولی در سطوح و لایه‌های درونی و اجرایی تفاوت‌های عمده‌ای دارد.

در کشور ما ایران نیز شرکت ها برای ثبت از فرآیند مدون و ساخت یافته‌ای بهره می‌برند و می‌توان انواع مختلفی از آن در ابعاد مختلف ثبت کرد. براساس دید کلان حقوق تجارت معمولا برای ثبت شرکت و ایجاد یک مجموعه، دو یا چند نفر با هم هدف مشترکی را دنبال می‌کنند تا بتوانند کسب و کار جدیدی خلق کنند و در ابتدای فعالیت رسمی حقوقی‌شان می‌بایست فرآیند ثبت را انجام دهند؛ در همین راستا سهامداران یا شرکای یک شرکت هدف یا اهداف خود را براساس چهارچوبی تحت عنوان اساسنامه که مفاد مختلفی برای آن در نظر گرفته می‌شود، ثبت می‌کنند.

آیا ثبت شرکت باعث اعتبار بیشتر کسب و کارها می‌شود؟

ثبت شرکت موجب ایجاد تفکر مقید شده به مخاطبان می‌شود و این اطمینان حاصل می‌شود تا براساس نوع شرکتی که در ادامه به تشریح آن می‌پردازیم، افراد بتوانند در بازار رقابتی امروز گوی سبقت را در دارا بودن شرایط پیش فرض تعاملات با سازمان‌ها، شرکت‌ها و افراد مختلف در تمام زمینه‌ها بربایند.

از سوی دیگر ثبت کردن شرکت به سازمان‌ها و افراد و ایده‌ها شخصیت می‌بخشد و این شخصیت قانونی موجبات ایجاد تکالیف بر صاحبان آن را به دنبال دارد یا به عبارت کامل‌تر و به نقل از دکتر شایگان «شخص حقوقی یا اعتباری عبارت است از دسته‌ای افراد، انسان یا مجموعه‌ای از موسسات تجاری و خیریه و امثال آنها که قانون به آنها شخصیت می‌دهد، یعنی برای آنها حقوق و تکالیفی شبیه به حقوق و تکالیف انسانی تا آنجا که میسر است قائل می‌شود. دولت‌شهرها، شرکت‌های تجاری، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها اشخاص حقوقی هستند».

5/5 - (2 امتیاز)